
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.1 % |
| Length | 2.92 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Temperature Coefficient | 20 ppm/°C |
| Height | 1.22 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 15 mA |
| Output Current | 15 mA |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Max Power Dissipation | 280 mW |
| Max Output Current | 15 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Max Input Voltage | 2.5 V |
| Reference Type | Fixed, Shunt |
| Nominal Supply Current | 60 mA |
| Max Output Voltage | 2.5 V |
| Reference Voltage | 2.5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Shunt Current | 15 mA |
| Initial Accuracy | 0.1 % |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Output Type | Fixed |
| Cathode Current | 65 µA |
Stock: 8143
Distributors
pcbx
Unit Price$1.48330
Ext.Price$1.48330
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.48330 | $1.48330 |
| 10 | $1.09517 | $10.95170 |
| 25 | $1.00113 | $25.02825 |
| 50 | $0.94664 | $47.33200 |
| 100 | $0.89511 | $89.51100 |
| 300 | $0.85354 | $256.06200 |
| 500 | $0.81390 | $406.95000 |
| 1000 | $0.78824 | $788.24000 |
| 3000 | $0.75747 | $2272.41000 |
| 5000 | $0.74464 | $3723.20000 |
